Dobrovolný hasič i komunální politik

Až budou druhý říjnový víkend probíhat komunální volby, bude právě slavit sedmačtyřicáté narozeniny. Při osobním setkání mu ale hádáte méně. Vitální, dynamický perfekcionista s buldočí povahou. Sám o sobě říká, že nemá rád prázdné řeči. Když s ním mluvíte, je třeba být neustále ve střehu, hovoří rychle a pořád k věci. Jeho smysl pro přesnost se projevuje i tím, že když si není jist v detailu, okamžitě bere do ruky telefon a ověřuje. Řeč je o jednom ze zakladatelů ODS, dlouholetém pražském zastupiteli i bývalém starostovi Prahy 1 Filipu Dvořákovi.

Připravovat do předvolebního časopisu materiál o Filipu Dvořákovi znamená vyhradit si dostatek času. Ale rozhodně si buďte jisti, že ho neprokecáte o počasí. Jen zkrátka mluvíte s člověkem, který toho má hodně na srdci i za sebou, takže doslova z rukávu tahá projekty, na nichž se podílel, a vypráví jejich příběh od začátku do konce. Vaším úkolem tak je především hlídat, aby stačil dohodnutý počet stránek.

Praha 1 - domov můj

Málokdo toho o první pražské městské části ví tolik, co on. Zná každou uličku a zákoutí a většinou i jejich historii. Pojmenování dnešní ulice Ve Stínadlech dokonce, coby celoživotní fanoušek díla Jaroslava Foglara, prostřednictvím petice sám inicioval. Jako dlouholetý komunální politik zná detailně i novodobé dějiny Prahy 1, pamatuje si stovky rozhodnutí v nejrůznějších záležitostech, máloco ho zaskočí. Tam, kde se jiní omezí na suché konstatování, že se něco stalo, Dvořák obvykle dodá i proč. Nemá rád populismus, plané sliby a zdánlivě jednoduchá řešení, která však v praxi obvykle nefungují. Na příkladech vlastních projektů, které na Praze 1 prosadil, ukazuje, že bylo nutné je tvrdě odpracovat, často i doslova vydupat ze země a silou vůle dotlačit do cíle. Sám o sobě říká, že je prudič a pokud mu o něco jde, prudí tak dlouho, až toho dosáhne.

Rodina je pro mne důležitá 

Díky tomu, že všichni členové jeho rodiny žijí v Praze 1, vnímá rozmanité denní potřeby každého z nich. Zastává názor, že dobře a s láskou vychovat děti je velmi důležité. „To, jaký jsem otec, je klíčové pro mé děti, zajímá to mou rodinu, ale také to má výrazný vliv na mé veřejné aktivity. Když něco nefunguje, tak jak by mělo, dozvím se to velmi rychle doma.“ I díky těmto postřehům přišel s mnoha prospěšnými projekty. „Roli rodiče považuji za důležitou společenskou roli, ale jsem přesvědčen, že občany u politiků zejména zajímá to, jak umějí vystihnout jejich potřeby. Drtivá většina z nich totiž vychovává odpovědně své děti a také se tím nikde nechlubí“, říká.

V poslání hasiče se našel

Velmi sdílný Dvořák je, když přijde řeč na jeho fungování ve Sboru dobrovolných hasičů Prahy 1, kde plní funkci zástupce velitele Jednotky. Je evidentní, že zde se doslova našel a dobrovolní hasiči se stali jeho velkým koníčkem a vášní zároveň. S nadšením v hlase mluví o složitých začátcích fungování sboru, kdy původní myšlenka čelila armádě pochybovačů. Když popisuje nasazení v ostrých akcích, zejména při loňských povodních, je z Dvořákových slov cítit hrdost. Sám říká, že je pyšný na partu nadšenců, která dokázala prvotní nápad přetvořit ve fungující sbor, který je dnes schopen pořádat příměstské tábory, věnovat se vzdělávací činnosti, ale hlavně je, díky skvělému výcviku, připraven účinně chránit Prahu 1 před živelnými katastrofami, primárně velkou vodou. Hasiči jsou pro něj vyjádřením toho, jak lze obyvatelům Prahy 1 pomáhat i jak se s nimi setkávat. „Musím přiznat, že jsem činností ve sboru i Jednotce doslova pohlcen a považuji tuto aktivitu za ukázkový příklad toho, čeho lze dosáhnout úsilím a nadšením. Jediným problémem je čas. Věnuji jej Jednotce méně, než bych chtěl, ale určitě mnohem více, než by si přála má rodina,“ uzavírá s úsměvem Filip Dvořák. Jedním dechem však dodává, že rodina jej v hasičských aktivitách podporuje a účastní se řady jejich akcí.