Hazard: otázky a odpovědi

Prahu 1 v minulých týdnech rozvířila otázka referenda o zákazu části hazardu na území městské části.

Aktivisté pod názvem Praha 1 bez heren požadovali vypsání místního referenda v den konání voleb. Vzhledem k posunu termínu jednání zastupitelstva to však nelze technicky stihnout. Aktivisté obvinili starostu Lomeckého, že termín posunul úmyslně. Tématem se dlouhodobě zabývá Komise pro bezpečnost a prevenci kriminality Prahy 1.

Zeptali jsme se jejího místopředsedy Richarda Bureše, jaká je skutečná aktuální situace na poli loterií a her na Praze 1.

„My jsme, díky tvrdé práci celé komise, hazard na Praze 1 výrazně omezili. Na základě připomínek byly z přílohy obecně závazné vyhlášky vyřazeny všechny herny a ponechány jen provozovny se statutem kasina.  Aktivisté téma nyní jen zneužívají ke svému zviditelnění a pro vlastní politické cíle. Při tom navíc balamutí občany, a to mi vadí,“ říká Bureš.

Pane Bureši, co vlastně požadují aktivisté?

Požadují vypsání referenda, ve kterém by občané měli rozhodnout, zda má Městská část Praha 1 učinit veškeré kroky vedoucí k zákazu provozování loterií a sázkových her, zejména výherních hracích přístrojů a interaktivních videoloterních terminálů a jiných obdobných přístrojů. Na to mají samozřejmě plné právo, ovšem velmi mě mrzí, že při své aktivitě používají manipulativní a bohužel někdy až vyloženě lživé argumenty. Já jsem zastáncem toho, že pokud mají lidé o něčem rozhodovat v referendu, je nezbytné a férové, aby měli k dispozici dostatek objektivních informací. Občané mají právo znát pravdu.

Co máte konkrétně na mysli?

Aktivisté třeba tvrdí, že Praha 1 získává z odvodů z loterií a her jen zanedbatelné finanční prostředky, dokonce uvádějí konkrétní částku 5 milionů korun za rok 2012. Realita je ovšem taková, že za uvedený rok získala Praha 1 částku více než sedminásobnou. Za 2 a čtvrt roku pak městská část obdržela na sport, kulturu, školství, zdravotnictví a sociální oblast téměř 75 milionů. To mají občané právo vědět, aby se mohli rozhodnout.

Argumentem je také, že referendum by mělo zakázat technické hry a ponechat jen ty takzvaně živé, ale opět to není pravda. Referendová otázka obsahuje zákaz her pod písmenem g), což je Bingo. Osobně neznám „živější“ hru než tu, kde někdo tahá balonky z osudí a lidé si zaškrtávají tažená čísla na svém lístečku.

Navíc pod dalšími ustanoveními jsou skryty například soutěže po telefonu, tak časté v různých televizních pořadech, a dokonce i kurzové sázky po internetu. Podle aktivistů by si de facto nikdo nemohl vsadit prostřednictvím mobilu na fotbal. Ale podstatu vidím někde jinde.

Název iniciativy je Praha 1 bez heren. Ovšem k omezení heren na Praze 1 již došlo, neboť ve vyhlášce zůstala jen kasina. Pravdou je, že bohužel jsou stále v provozu ty herny, které do vyhlášky zařazeny nebyly a to až do doby, kdy jim ministerstvo ukončí dnes platná povolení k provozu. I zde se ale ukazuje spíše negativní dopad práce aktivistů. Právě na jejich popud rozhodoval ústavní soud a ze zákona vyřadil důležité ustanovení, které rušilo všechna povolení u provozoven ve vyhláškách nezařazených k datu 31. 12. 2014. Bohužel to, co aktivisté vydávají za úspěch, tedy zrušení této části zákona Ústavním soudem, je naopak problém pro obce. Povolení nejsou rušena zákonem, ale v klasickém správním řízení, které se může vléct i roky.

Nebýt aktivistů, bylo by od 1. ledna příštího roku na Praze 1 skutečně jen uváděných 21 adres s kasiny. Takto bohužel ještě nějaký čas zůstanou i zapovězené herny. 

Aktivisté však tvrdí, že některé herny se na kasina jen přejmenovaly?

To je bohužel další manipulace, a vzhledem k tomu, že aktivisty nepovažuji za hlupáky, tak jsem přesvědčen, že zcela účelová. Provoz kasina má svá striktní pravidla, která jsou zcela odlišná od provozu herny. Provozovatel kasina musí získat povolení ministerstva, společnost musí mít 100 milionový kapitál a složit kauci 20 milionů. Provozovna kasina samotná musí být vybavena systémem monitorujícím a uchovávajícím jak obrazový, tak i zvukový záznam, návštěvníci kasina musí předkládat doklad totožnosti a jsou evidováni. Takže řeči o pouhém přejmenování jsou absolutně mimo realitu. 

Současná míra loterií a sázkových her na Praze 1 tedy podle vás není společensky nebezpečná?

Policejní statistiky jasně ukazují, že v lokalitách, kde jsou kasina, není žádný nárůst kriminality. Velmi úsměvný je rovněž argument, že v kasinech prohrávají své úspory občané Prahy 1. To je pochopitelně čirý nesmysl. Přestože aktivisté budou tvrdit něco jiného, evidence návštěvníků kasin ukazuje, že občané Prahy 1 tvoří jen necelých 5% návštěvníků. Drtivou většinu zákazníků tvoří cizinci, z nichž řada navštěvuje Prahu i proto, že zde mohou hrát.

Jste tedy proti vypsání referenda?

V první řadě odmítám, aby kdokoliv manipuloval občany Prahy 1, doslova jim lhal do očí, a to jen proto, aby získal nějaké politické body.

Prahu 1 trápí řada skutečných problémů, které aktivisté nechtějí nebo neumějí řešit, tak si našli tento marginální cíl, což mi přijde pod úroveň. Zejména když vím, kolik práce Praha 1 skutečně v otázce regulace hazardu udělala a jak zásadně se nám podařilo zlepšit situaci. Jistě je na místě o tomto tématu s občany diskutovat a znát jejich názor, ale v poslední době je tato otázka démonizována. Většina lidí vám řekne, že se o danou problematiku nezajímá a nijak se jich nedotýká. Právě tato většina je pak lehce ovlivnitelná prezentovanými nepravdami.

Pro mne osobně pak je zásadní i otázka, zda je vůbec možné na toto téma konat referendum a to na úrovni městské části. Vím, že se již jinde, byť neúspěšně, referenda konala, ale pokud si přečtete zákon o referendu, stojí v něm, že referendum se může konat o otázkách v kompetenci obce a přímo pak uvádí, že jej nelze konat o schválení, změně nebo zrušení obecně závazné vyhlášky. Pro změnu, která je předmětem referendové otázky však je nutné provést změnu vyhlášky, protože jiným způsobem to není možné. Navíc, přijetí vyhlášky není a nikdy ani nebylo v kompetenci městské části. Ta je v otázce obecně závazných místních předpisů, kterým vyhláška je, v pozici účastníka připomínkového řízení. Vyhlášku samotnou pak může přijmout jen hl. m. Praha.

Zastupitelstvo pak pod tlakem referendum vyhlásilo, aniž by vzalo v potaz uvedené argumenty, přestože situace je nejasná. Všichni se totiž bojí na takto jasný problém i zeptat, aby nebyli aktivisty vláčeni médii jako zastánci mafie.