Moderní kamerový systém 
přinese více bezpečí

Zastupitelstvo Prahy 1 již schválilo investici, díky které bude centrum Prahy vybaveno výrazně modernějšími technologiemi pro boj s kriminalitou, vandaly, sprejery, hlučnými opilci a dalšími nešvary, které trápí rezidenty.

Investice bude rozdělena na dvě části. Ta letošní přinese celkem 122 nových kamer, které budou instalovány na původní místa, přičemž některé nahradí stávající zastaralé kamery, některé přibudou nově, aby lépe a efektivněji pokryly problémové lokality.

Doposud totiž na řadě míst byla například otočná kamera, která ale byla schopna monitorovat v určitém čase jen jeden úhel. Vznikaly tím problémy například i mezi jednotlivými bezpečnostními složkami, kdy jedna potřebovala sledovat pachatele trestné činnosti, zatímco druhá současně přijímala stížnost občana na porušování nočního klidu, které však bohužel neviděla na kameře. Nyní bude tento problém vyřešen instalací většího počtu kamer, kombinovaně pevných a otočných, což umožní komplexní pokrytí problémových lokalit. 

Ulice budou navíc vybaveny i protihlukovými čidly. Je nutné podotknout, že v žádném případě nejde o odposlech ulic. Zařízení nenahrává a nepřenáší to co slyší, ale jde svým způsobem o hlukoměr, který jen snímá hladinu hluku a to, nepřetržitě. Policisté tak budou okamžitě informováni o tom, že na určitém místě hluk přesáhl obvyklou hladinu a budou moci online zkontrolovat, co je původem hluku a v případě potřeby ihned vyrazit na místo. Odpadne tak prodleva, kdy museli volat naštvaní občané, a než policisté dorazili, byli původci hluku či jiných nepřístojností již dávno pryč.

Nové kamery budou pochopitelně podpořeny i potřebným vybavením, jako jsou záznamové kapacity a moderní dohledové centrum. Toto příslušenství je nezbytné k tomu, aby celý systém efektivně fungoval a přinesl kýžený efekt. V průběhu schvalování se objevili i kritici tohoto řešení. Mluvili o velkém bratrovi i nepotřebnosti špičkového vybavení, které pochopitelně stojí peníze. Osobně jsem přesvědčen, že tyto obavy a výtky jsou liché. 

V ODS Praha 1 považujeme za svou povinnost udělat maximum pro zvýšení bezpečnosti a klidu v ulicích Prahy 1. Zvolené řešení bylo vybráno na základě důkladné diskuse se všemi bezpečnostními složkami jako nejlepší možné. Výrazné zvýšení počtu policistů v Praze 1 není v tuto chvíli reálné. Proto je nutné maximálně zefektivnit jejich činnost, k čemuž přispějí právě zmíněné technologie.

Do budoucna se chceme zaměřit například rovněž na instalaci antigraffiti čidel, která pracují na bázi rozpoznání zvuku spreje. V kombinaci s antigraffiti nátěry, detekčním systémem kamer a dalšími jednotlivými opatřeními se jedná o velmi účinnou metodu proti sprejerům. Graffiti totiž Prahu 1 velmi trápí. Budeme ji léčit velmi razantním způsobem.

Jak kamery pomáhají

Policejní statistiky ukazují, jak potřebný je pro úspěšnost řešení kriminality kamerový systém.

Jen v letošním roce bylo například díky kamerám zadrženo 7 dealerů drogy pervitin v oblasti Štěpánské ulice, dále byla obviněna skupina pachatelů organizující prodej drog, zejména kokainu v Jakubské ulici, usvědčen byl například i řidič, který řídil motorové vozidlo pod vlivem alkoholu a drog a následně se chtěl vymluvit na osobu blízkou.

Na základě záznamů z kamer byl usvědčen rovněž pachatel, který vykradl motorové vozidlo a následně oloupil několik občanů na ulici. Díky kamerovému systému se podařilo zadržet i několik sprejerů, kteří hyzdili fasády historických domů. I přesto, že stávající kamerový systém nenabízí příliš kvalitní záznamy, policistům výrazně pomáhá. Zavedení nového modernějšího systému přinese ještě mnohem vyšší úspěšnost.