Na Praze 1 musí mít kultura úroveň

Pokud se zeptáte v zahraničí, co se lidem vybaví, když se řekne Česká republika, nejčastější odpověď bude Praha.

A nebude tím myšlen Hloubětín, Chodov ani Černý Most, nýbrž most Karlův, Hradčany, Staroměstské náměstí a další části Prahy 1.

Při doplňujících otázkách se dozvíte, že celý svět považuje Prahu za nádherné historické město, které je centrem kultury a vzdělanosti. To je dobrá zpráva, ale zároveň závazek do budoucna. „Musíme mít na paměti, že je naší povinností, abychom Prahu se stejnou pověstí předali i dalším generacím. Obávám se, že v poslední době se její obrázek mění spíše na lokalitu, kde je možno si beztrestně a levně zařádit. Řada zejména mladších turistů přijíždí do Prahy za alkoholem, nočními kluby a placeným sexem. To je smutné, ale hlavně nesmírně obtěžující pro místní občany, protože právě tato sorta turistů je zdrojem problémů, nočního hluku a nepořádku. Musíme udělat vše, co je v našich silách, aby Praha 1 byla opět kulturní metropolí,“ říká Jaroslava Janderová, lídr kandidátky ODS v komunálních volbách v Praze 1.  

Prioritou ODS Praha 1 v oblasti kultury je podpora menších klubů a žánrů, galerií a rovněž spolkové činnosti a autentických sousedských aktivit občanů. To vše podle občanských demokratů přispěje ke zlepšení kvality kulturního života občanů Prahy 1 i zatraktivnění nabídky pro turisty. Jednoznačným cílem je, aby bylo centrum Prahy opět považováno za centrum vysoké
a kvalitní kultury.

Kultura potřebuje pomoc státu i magistrátu

Vzhledem k počtu nejrůznějších kulturních zařízení všeho druhu, nevěřitelné koncentraci památek i obrovskému náporu turistů je zřejmé, že Praha 1 je o v oblasti kultury velmi atypickou městskou částí a ani zdaleka není v jejích silách zajišťovat ochranu kultního dědictví a podporu kulturních zařízení, která se na území městské části nachází. Je tak více než důležité, aby Praha 1 aktivně komunikovala s magistrátem, ministerstvem kultury i dalšími institucemi, které musejí primární podporu kultury nést na svých bedrech. Městská část by měla, a je ze svého rozpočtu schopná, pokrývat spíše jen výpadky tohoto systému a soustředit se na podporu drobnějších projektů. „Kvalitní kultura, která není zaměřena čistě komerčně a masově, zejména menší podniky a žánry, se bez podpory neobejdou. Považuji je však jednoznačně za koření Prahy a významné lákadlo turistů i součást takové atmosféry, jakou v Praze chceme. Radnice Prahy 1 musí bojovat o každou korunu od magistrátu i státu, naše městská část je doslova a do písmene výkladní skříní České republiky a je v našem společném zájmu, aby vypadala a fungovala opravdu dobře. Z rozpočtu městské části by potom měly být hrazeny primárně ty aktivity, které provozují sami občané Prahy 1, případně jsou jim určeny a jednoznačně přispívají k větší kulturní rozmanitosti a tím i kvalitě života v centru,“ vysvětluje Jaroslava Janderová.

Podpora kvalitních projektů namísto vymýšlení vlastních

Ta je zároveň přesvědčena, že úkolem radnice není primárně vymýšlení vlastních kulturních akcí, ale především organizační a finanční podpora již existujících, smysluplných projektů. „Radnice by neměla lidem říkat, jak se mají bavit, a vyhazovat spousty peněz na pořádání vlastních akcí. Daleko lepší je podpořit z grantových programů akce a aktivity samotných občanů či různých spolků a sdružení. Tak může vznikat autentický sousedský život, který pomůže zachovat atmosféru Prahy 1. Samozřejmě je třeba žádosti pečlivě posuzovat, protože je bohužel stále dost těch, kdo chtějí na grantech jen parazitovat na úkor opravdu dobrých nápadů a aktivit,“ vysvětluje Janderová.  

Pouliční umění ano, ale s mírou

Pro pouliční umění se po celém světě vžilo dnes již mezinárodní označení busking. Buskeři v posledních měsících doslova okupují i mnoho míst na Praze 1. ODS Praha 1 se nestaví apriori proti pouličnímu umění. Ve vhodné formě a na vhodných místech může kreativním způsobem dotvářet atmosféru města. Je to však jedna z oblastí, která podle nás vyžaduje regulaci a nastavení jasných pravidel. V první řadě jde o vhodnost lokalit, ve druhé o formu a kvalitu produkce a v neposlední řadě o její délku. Nepovažujeme za možné, aby buskeři rušili v těsné blízkosti bytů, škol, ale i obchodů a kanceláří. Jsme jednoznačně proti tomu, aby pouliční umělci používali k ozvučení svých produkcí jakákoli zařízení využívající elektrický proud, tedy zesilovače, reproduktory apod. Podle našeho názoru je třeba rovněž časově omezit produkci umělce na jednom místě maximálně na 2 hodiny. Jakkoli si uvědomujeme jejich kontroverznost, souhlasíme se zavedením speciální komise, jejímž úkolem bude oddělit skutečné pouliční umělce od žebráků a naháněčů pro kapsáře a zároveň nastavení jasných pravidel. Na Městské policii, hygieně a úřadu Městské části potom bude kontrola jejich dodržování, přičemž pomoci může i kamerový systém. V případě buskingu navíc navrhujeme nekompromisní pravidla. Jakékoli první porušení pravidel trestat pokutou a při druhém okamžitě připravit příslušného umělce o licenci a tím i možnost provozovat svou show na území Prahy 1.