Nové Město si zaslouží i novou tvář

Když přijedete do Prahy vlakem na Hlavní nádraží, vyjdete ven z budovy do Vrchlického sadů, které jsou léta nazývány Sherwoodem, a potom se vydáte například Opletalovou ulicí směrem k Václavskému náměstí, bez znalosti věci byste jen těžko tvrdili, že se nacházíte v centru jednoho z nejkrásnějších měst světa.

Je to velká škoda a zároveň velký úkol, aby se nám podařilo současný neutěšený stav změnit. V ODS dlouhodobě prosazujeme revitalizaci těchto zanedbaných prostor. Na prvním místě je pochopitelně Václavské náměstí, o kterém už jsme v Jedničce psali, ale nesmí zůstat jen u něho. Velmi důležité je okolí Václavského náměstí, Štěpánská a Opletalova ulice a další trasy mezi nádražím
a nejvýznamnějšími turistickými cíli. Tyto ulice působí v současné době pustým a neživým dojmem. Zmíněnou oblast chceme osadit zelení, lepším veřejným osvětlením a vytvořit bulvár, který bude navazovat na Václavské náměstí a Jindřišskou ulici. Takto revitalizovaný veřejný prostor bude atraktivní branou do centra Prahy, kde budou turisté, což povede k oživení podnikatelského prostředí a celkové kvality lokality, s čímž souvisí rovněž zvýšení bezpečnosti.

Turisté místo bezdomovců a narkomanů

Aby se mohlo podařit lokalitu oživit a učinit z ní bezpečné a atraktivní místo, je nezbytné vypořádat se s letitým nešvarem prostoru před Hlavním nádražím, který okupují bezdomovci, dealeři drog, narkomani a kapsáři. Je třeba udělat vše proto, abychom tyto jevy z lokality vytlačili. Pomůže snížení počtu laviček v tzv. Sherwoodu, zesílení hlídek Městské policie a častější kontroly. Lokalita by měla být pod permanentním dozorem nového kamerového systému. Jsem přesvědčena, že z pohledu radnice Prahy 1 je nezbytné dát jednoznačně najevo, že chceme lokalitu radikálně změnit k lepšímu. Tak, aby to věděli policisté, občané i zmíněné problémové osoby. Pokud všichni uvěří, že to se změnou myslíme vážně, potom se nám podaří věci opravdu zlepšit.

Kde je život, tam je bezpečno

Toto heslo platí odnepaměti. Největší nebezpečí vždy číhá v temných bočních uličkách. Nechceme, aby takové byly v oblasti Nového Města. K oživení lokality může výrazně pomoci zavedení veřejné dopravy. Centrum Prahy navíc již mnoho let trpí problémem nenávaznosti tramvajových tratí. Mohlo by tak dojít k zabití pověstných dvou much jednou ranou. O čem je řeč? O zavedení tramvajové tratě do Washingtonovy ulice a směrem k Hlavnímu nádraží. Došlo by tím k přirozenému propojení tratí a významné změně charakteru místa. Praha by se navíc připojila k metropolím, které mají v prostoru Hlavního nádraží či v jeho bezprostřední blízkosti dostupné všechny druhy veřejné dopravy. Celá věc je zatím ve stadiu úvah, ale zároveň je již zpracován projekt, takže realizace nemusí být jen nějakou rajskou hudbou vzdálené budoucnosti. Pokud ODS získá důvěru občanů Prahy 1, budeme se naopak tématem revitalizace Nového Města včetně zmíněných možností zabývat neprodleně po volbách.