Podaří se konečně vybudovat výjezdové stanoviště záchranky u Bulhara?

V centru metropole, nejlépe na území Prahy 1, chybí výjezdové stanoviště Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy, i když ředitel záchranky a senátor, který bude v říjnu obhajovat svůj mandát, Zdeněk Schwarz, po jeho zřízení marně usiluje již dlouhá léta. Přitom centrum Prahy je zatížené největším počtem výzev tísňového volání, tím pádem největším počtem výjezdů, respektive zásahů. 

„Je to dáno logicky tím, že je tam čtyřiadvacet hodin permanentní provoz. Přes den jsou tam lidé, kteří tam dojíždějí za prací z celé Prahy a okolí. Pak je tam obrovské množství turistů a v neposlední řadě občané Prahy 1, kteří tam žijí. Nemluvě o rizikových skupinách,“ vysvětlil ředitel záchranné služby Schwarz. Centrum Prahy je také obrovská dopravní křižovatka zejména městské hromadné dopravy, obrovská riziková skupina pro případný teroristický útok, stará zástavba – havárie, výbuchy apod. A nakonec velká kumulace lidí v nákupních centrech. Nelze opominout ani fakt, že se v centru dějí kulturní a sportovní akce. To jsou všechno důvody, proč by měla mít záchranka v centru Prahy své stanoviště.

ODS Praha 1 výjezdové stanoviště dlouhodobě podporuje

Před lety přitom svitla naděje. Pod magistrálou poblíž křižovatky vzniklo dočasné centrum pro bezdomovce, které zde mělo sídlit 2 roky. Po této době měla na jeho místě být základna pražské záchranky pro centrum metropole. Radnice Prahy 1 tenkrát vyhodnotila, že potřebuje pro své občany zajistit zkrácení dojezdové doby záchranky. Proto hledala vhodné místo, které by bylo strategicky položené a dobře napojené na páteřní trasy. Jednou z lokalit, které byly zahrnuty do vypracované studie, byla i zmíněná lokalita u Bulhara. Z hlediska vhodnosti pro stanoviště záchranky bylo vyhodnoceno jako ideální. Při výjezdech z tohoto místa by se totiž zkrátila dojezdová doba minimálně o 2 minuty, které mnohdy rozhodují o záchraně lidského života. V době dopravní špičky, která v centru Prahy znamená dopravní kolaps, se dojezdy záchranky, která do centra dojíždí z periferie, logicky prodlužují o další minuty. Je ostudné, že poslední roky resuscitace na veřejnosti v centru museli zahájit strážníci Městské policie nebo Policie ČR. Stanoviště by navíc mohlo velmi dobře kromě Prahy 1 obsluhovat i přilehlé lokality, jako je Žižkov a Vinohrady. Uvažovalo se, co je v dané lokalitě potřebnější, zda záchranka, či centrum pro bezdomovce. Ve věci se tenkrát významně angažoval tehdejší radní Prahy 1 Filip Dvořák. „Vyhodnotili jsme, že zatímco bezdomovci si mohou bez problémů jezdit pro své zabezpečení i do jiné lokality, pro záchranku je poloha a napojení na páteřní komunikace zcela klíčové. Proto jsem usiloval o to, aby dočasné centrum pro bezdomovce bylo po ukončení lhůty dvou let přesunuto jinam, a u Bulhara bylo vybudováno nízkorozpočtové výjezdové stanoviště záchranky. Bohužel jsem se dostal do ostrého střetu s tehdejším primátorem Pavlem Bémem, který k mé velké lítosti, ač sám lékař, upřednostnil bezdomovce,“ vzpomíná Dvořák. Jeho slova potvrzuje i ředitel záchranky Schwarz. „Bývalé vedení Prahy 1 se nám snažilo maximálně pomoci, pracovalo se na tom. Po volbách ale přišlo nové politické uskupení a všechno bylo hozeno do koše. Jednali jsme ale dále. Oslovil jsem už popáté starosty Prahy 1 a 2 a opět se dozvěděl, že pro nás nic nemají,“ kroutí hlavou Schwarz.

Naděje žije

Proto se rozhodl zkusit i jiné cesty a začal vyjednávat s Českými drahami, zda by potřebný pozemek v okolí Bulhara neposkytly ony. V současné době jednání stále probíhají. 

I v případě dohody však ještě nebude vyhráno, neboť vybudování stanoviště musí odsouhlasit a zafinancovat magistrát, který je zřizovatelem Zdravotnické záchranné služby. Podle Schwarze se náklady na vybudování kontejnerového stanoviště pohybují zhruba mezi třemi až pěti miliony korun. Stanoviště záchranky má i nadále silného politického zastánce v občanských demokratech Prahy 1. „Dlouhodobě tvrdíme, že Praha 1 toto stanoviště potřebuje, a budeme jeho zřízení plně podporovat i nadále. Zkrácení dojezdové doby k pacientům je přece zásadní věc, která často rozhoduje doslova o životě a smrti,“ říká Jaroslava Janderová, která vede kandidátku občanských demokratů v komunálních volbách na Praze 1.