Vyhláška hluk neztlumí, pomůže jen tvrdá práce

Po původních prohlášeních současného vedení Prahy 1 o zavírací hodině všech barů a restaurací na Praze 1 v deset hodin večer je dnes na stole návrh vyhlášky, podle které by měly všechny provozovny povinně zavřít nejpozději ve dvě hodiny ráno.

Vyhláška navíc přímo ve svém textu připouští možnosti výjimek. Podle ODS Praha 1 je vyhláška tím posledním řešením po vyčerpání všech možných kroků vedoucích ke zklidnění situace.. „Vyhláška hlučící opilce nezastaví ani neztlumí. Všichni se ve stejný moment vyhrnou do ulic Prahy 1 a rozhodně nepůjdou spát. Naopak hrozí, že si další alkohol nakoupí ve večerkách a budou pokračovat v zábavě na ulicích. Chápu to spíše jako předvolební gesto než systémové řešení,“ konstatuje zastupitel Prahy 1 a kandidát ODS Richard Bureš.

Občanští demokraté mají s uvedenou vyhláškou, kterou hodlají uvést v praxi TOP 09 a ČSSD, problém hned v několika bodech.

V první řadě odmítají plošné nařízení policejní hodiny, které postihne i ty slušné a poctivé podnikatele, kteří již v minulosti investovali do protihlukových opatření a s jejich provozovnami nejsou žádné problémy.

Druhý závažný problém přinesou stovky často podnapilých osob, které se najednou vyhrnou ze zavřených provozoven. Lze předpokládat, že se většina z nich nepřesune spořádaně spát. Naopak, uprostřed rozjeté zábavy se tito lidé náhle ocitnou na ulicích Prahy 1. Někteří možná půjdou spát, jiní se přesunou do podniků v jiných částech Prahy, ale spousta jich zůstane na ulicích a budou se hlasitě rozmýšlet, co dál. Poté nejspíš využijí otevřených obchodů, kde si koupí další alkohol, a budou ho konzumovat na lavičkách, v parčících a na chodnících, přímo pod okny spících obyvatel Prahy 1.

Třetím významným otazníkem jsou ony výjimky, které vyhláška ve svém aktuálním navrhovaném znění připouští. Jedná se o mimořádně nebezpečnou klauzuli, která předem trochu degraduje deklarovaný cíl. Lze si totiž snadno představit, jak atraktivní může pro majitele baru být to, že bude moci mít otevřeno déle než konkurence.    

Receptem je pouze tvrdá práce

ODS chce namísto plošných vyhlášek pokračovat v práci, ve které započala před rokem 2010.

Tehdy probíhaly časté a důsledné kontroly provozoven, povedlo se dosáhnout stavebních úprav v některých podnicích, či třeba dohodnout omezení živé hudební produkce pouze do 22 hodin. Zahájena byla i opatření vůči hlučným návštěvníkům. Některé provozovny investovaly do ostrahy, která zajišťovala klid před vchodem. Ve spolupráci s Městskou policií byl zahájen program zvýšené kontroly a pokutování narušitelů nočního klidu, zejména akusticky výrazných organizovaných skupin tzv. Pub Crawl.

„Naším cílem je intenzivně a hlavně soustavně komunikovat s majiteli provozoven, permanentně kontrolovat a dát jim jasně najevo, že pokud nebudou dodržovat pravidla, tak městská část bude nekompromisní a uplatní všechny postupy, aby jim v tom zamezila. Lidé na ulicích potom musejí vědět, že pokud budou porušovat noční klid a narušovat soužití, přijde postih od policistů, kterým budou pomáhat moderní technologie. Je třeba změnit pověst Prahy jakožto zóny levné a nevázané zábavy, turisté musejí vědět, že zde platí jasná pravidla,“ nastiňuje plány ODS

Pomoci mohou nová okna proti hluku

Noční hluk, který trápí obyvatele Prahy 1, lze pomoci vyřešit i tím, že se v problémových lokalitách vymění okna za protihluková. Na první pohled zní tento nápad možná poněkud šíleně, jenže v některých západních metropolích toto opatření zavedli, a ono funguje. Hladina hluku se snížila cca o 70 - 80%. V českých podmínkách jde zatím spíše o vizi, ale je na místě se jí minimálně v úvahách zabývat. Případná realizace totiž vyžaduje souhlas občanů, celou řadu povolení, v případě centra Prahy zejména památkářů, vyřešit je třeba rovněž financování. Zahraniční zkušenosti v tomto ohledu ukazují, že jde o možnost využití PPP projektu, kdy by část nákladů financovala obec, která by zároveň měla na bedrech organizační činnost včetně získání zmíněných povolení, část podnikatelé, kteří v dotčených domech provozují restaurace, bary a kluby, a část sami občané.

Je třeba změnit prezentaci Prahy

Pokud budete mít možnost zhlédnout některé z videí, kterými cestovní agentury lákají do Prahy turisty, téměř vždy v nich kromě památek uvidíte rovněž pivo, bary, noční život. Už v této chvíli začínají problémy s hlučnými turisty. Spousta z nich do Prahy přijíždí s tím, že si u nás můžou levně a beztrestně zařádit, opít se a užívat nevázané zábavy po celou noc. To je třeba změnit. Začít musí Praha sama u sebe, v rámci své vlastní prezentace v zahraničí, na kterou magistrát vydává desítky milionů korun. Je bytostným zájmem Prahy 1, aby již tato prezentace obsahovala sdělení, že Praha je nádherná, nabízí kulturu, památky i zábavu, ale vše má své meze, protože i v centru Prahy bydlí lidé. Hlavním heslem této změny by podle ODS mělo být „Užívejte Prahu, ale respektujte místní obyvatele“. Samo o sobě nejde o spásu, ale je to povinný střípek mozaiky, která bude ve výsledku znamenat zklidnění nočních ulic a lepší kvalitu života obyvatel Prahy 1.

Richard Bureš.