Potetovaná Praha 1 - všude a čím dál více

V centru Prahy je toho k vidění spousta. Z věží, mostů, kostelů, paláců i měšťanských domů dýchá historie. Plášť města se ale stále více ztrácí pod nánosem barev a zvláštních tvarů graffiti. Posprejované a potagované fasády a dveře domů, písmena a zkratky potkáte doslova na každém kroku a jsou ostudou Prahy 1. „Za minulého vedení radnice, ale i dříve v minulosti, dobře fungoval program antigraffiti nátěrů. Bohužel současná koalice jej zastavila. Je třeba se k němu vrátit a zařadit jej do celkové koncepce potírání graffiti,“ říká zastupitel Prahy 1 Michal Valenta (ODS).  

Zřejmě každý obyvatel Prahy 1 již někdy přišel ke svému domu a na fasádě či dveřích uviděl více či méně nevzhledné klikyháky. Graffiti v nejrůznějších podobách je v ulicích českých měst přítomno již několik desítek let, přičemž boom nastal v devadesátých letech minulého století. K vidění je vše od prostoduchých tagů – speciálními fixami napsaných podpisů autorů, až po díla (tzv. piece) o rozměrech mnoha metrů čtverečních.

Tisíce čmáranic na zdech

Stejně dlouho, jak dlouho je graffiti v ulicích, se policie a města snaží proti němu bojovat, případně nalézt se sprejery nějaký kompromis. Jsou vyčleněny speciální plochy, kde je graffiti povoleno, tzv. legál. Zde většinou vznikají kvalitnější díla z rukou zkušenějších autorů. Ta jsou veřejností přijímána mnohem vstřícněji než rychločmáranice na fasádách domů, které bohužel v ulicích Prahy 1 převažují a zbarvují městskou část nechtěným a nevzhledným tetováním. Člen ODS Jiří Verner se rozhodl graffiti na území Prahy 1 fotograficky zmapovat. „Věděl jsem, že je ho hodně, ale že jsem po prochození pár ulic našel ve foťáku stovky snímků, to pro mne bylo šokem. Po absolvování několika dalších výprav jsou to již tisíce.“ Zejména mladí začínající sprejeři se o legální plochy nezajímají. Láká je nelegální graffiti na fasádách domů, vlacích, vozech metra. Vzhledem k minimálnímu času potřebnému k vytvoření tagu nebo jednoduchého nápisu se policii daří chytit sprejery při činu jen zřídka. A tak nápisů přibývá.

Proč skončily antigraffiti nátěry?

Ve spoustě měst po celém světě (Prahu a její první městskou část nevyjímaje) se v boji proti graffiti osvědčily tzv. antigraffiti nátěry. Jedná se o nátěry trvalého charakteru, které chrání fasády a případné nápisy jsou následně velmi rychle a snadno odstranitelné. Tento nástroj pomohl například v americkém Chicagu, které bylo v minulosti graffiti doslova zamořeno. Dnes je město ošetřeno speciálními nátěry a podle studií jsou v současné době posprejovány pouze 3 procenta budov. Antigraffiti program fungoval rovněž na území Prahy 1, dařilo se rychle čistit fasády a v podstatě došlo k vymýcení velkoformátových nástřiků. Bohužel současná radnice pod vedením TOP 09 a ČSSD program zastavila a s žádným jiným doposud nepřišla. „V současnosti je tak centrum ponecháno víceméně napospas vandalům. Příkladem je i Ostrovní ulice, kde opakované opravy postříkaných domovních vrat připomínají boj s větrnými mlýny,“ říká občan Prahy 1 Josef Ludvíček.

ODS připravuje strategii

Vandalství spočívající ve sprejování fasád, dveří a dalších ploch není jednoduchým problémem, který by se dal vyřešit rychle a lehce. Potýkají se s ním města po celém světě. „Abychom mohli být úspěšní, musíme disponovat ucelenou strategií. Její součástí musí být program nátěrů, spolupráce s policí i veřejností, využití moderních technologií, ale také kvalitní preventivní programy a práce s dětmi,“ říká zastupitel Prahy 1 Richard Bureš, který se problematikou boje proti graffiti zabývá. Podle něj nemají nahodilé pokusy šanci na úspěch, jediným řešením je systematický postup. Proto v rámci ODS na Praze 1 připravuje spolu se svými kolegy program, který vychází z dosavadních zkušeností a inspiruje se rovněž úspěšnými recepty ze zahraničí. „To, jak je Praha 1 nyní posprejovaná, je ostuda a je nezbytné začít proti tomu opravdu aktivně bojovat. Je naším úkolem mladým lidem vysvětlit, že prezentace tímhle stylem je ubohá a nemá smysl. Musejí vědět, že jejich dílka vydrží jen chvíli a hrozí přísné postihy. Ale zároveň jim musíme poskytnout šanci a prostor ke smysluplnější seberealizaci. Aby talentovaní měli kde dělat skutečné pouliční umění,“ uzavírá Bureš. 

Tématu graffiti se budeme podrobněji věnovat. Napište nám na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  

ODS Praha 1 navrhuje: 

  • Návrat k programu antigraffiti nátěrů a ohlašovací linky pro občany 

  • Využití nových technologií, speciálních kamer a akustických čidel 

  • Úzká spolupráce radnice s Policií ČR, Městskou Policií a veřejností 

  • Zavedení preventivních programů pro školy ve spolupráci s magistrátem 

  • Aktivní komunikace s graffiti komunitou, nabídka legálních ploch, osvěta atd.