ODS pro seniory: Dohlížíme na kvalitu DPS

ODS byla v čele radnice Prahy 1 od roku 1992 až do roku 2010, kdy přešla do opozice. Za těch bezmála 20 let důsledně plnila své volební programy, v nichž byla jednou z priorit péče o kvalitu života seniorů v Praze 1. Výsledkem bylo vybudování pěti Domů s pečovatelskou službou. Z iniciativy členek ODS,  Zdenky Kulišové a Evy Špačkové, působících v sociální komisi, se 8. října 2012 vydali zájemci z řad této komise na prohlídku všech Domů s pečovatelskou službou v Praze 1 a některých sociálních bytů.

 

Návštěva začala v DPS Týnská 17, který byl po náročné rekonstrukci otevřen v roce 1998 s osmnácti garsoniérami, jednou dvougarsoniérou, čtyřmi malými garsoniérami pro přechodné pobyty, klubovnami a jídelnou. Tiché atrium slouží k procházkám a odpočinku. 

Určitě by to postačilo, dnešní koalice by žila z této slávy mnohá další léta, ne však ODS, která byla odhodlána naplnit svůj volební program.

Už v roce 1995 byl vybudován a otevřen první z nich v Dlouhé 23 s třiceti pěti garsoniérami a osmi byty o dvou místnostech. Stejně jako ostatní domy i tento dům je vybavený bezbariérovým výtahem. 

Ani po náročné opravě v Týnské 17 se ODS nezalekla další rekonstrukce zdevastovaného objektu v Pštrossově ulici 18, který byl otevřen v roce 2001. Nachází se zde devatenáct garsoniér a jeden byt se dvěma pokoji.

Za rok, v roce 2002, nato byl otevřen další DPS, tentokrát na Malé Straně v domě U Zlaté studně, kde je převážně malostranským seniorům k dispozici osm garsoniér a čtyři byty 1+1. 

Bonusem pro zdejší obyvatele je překrásná kaskádovitá terasa, určená k odpočinku.

Posledním bytovým domem pro seniory Prahy 1 je objekt v Benediktské 13, kde je patnáct garsoniér, jedenáct dvougarsoniér tři bezbariérové byty, určené pro vozíčkáře. Byl otevřen v březnu 2011, tedy už za stávající koalice na radnici. Ta se však o jeho výstavbu nikterak nezasloužila. Bytové jednotky mají terasy s ojedinělými a neopakovatelnými pohledy na panorama Prahy. 

Po návštěvě všech těchto objektů měli možnost si účastníci z řad sociální komise prohlédnout i dva byty ze sociální rezervy, opravené a vybavené bezbariérovým sociálním příslušenstvím. Jsou malometrážní, s upraveným nájemným, který odpovídá jejich finančním možnostem. 

Satisfakcí pro všechny členy ODS, kteří dlouhodobě plnili své sliby voličům, může být povzdech jednoho kolegy z komise, který nebydlí v Praze 1: „Ode dneška bych chtěl být seniorem v Praze 1“.