Radnice plní naše sliby

Tak už jsou zase tady. Staré dobré uklízecí stroje. Současné koalici trvalo dva roky, než přišla na to, k čemu to modré zařízení je dobré a že by se s tím dalo také uklízet. Některé ze strojů, které se pořídily za starostování Filipa Dvořáka (ODS) v roce 2010, přestaly po dlouhé odmlce zahálet a konečně se vydaly znovu do ulic. Jenomže jejich současné nasazení vzbuzuje mnohé pochyby. 

„Společně pro čistou Prahu 1“ se jmenoval projekt, který v roce 2010 v první městské části inicioval starosta Filip Dvořák. Tehdy se do něj zapojilo deset společností působících v Praze 1, každá zakoupila jeden stroj, jedenáctý pak Městská část Praha 1. „Všem společnostem, které projekt podpořily, jménem obyvatel Prahy 1 děkuji,“ řekl při ostrém startu úklidových strojů na Jungmannově náměstí „Čistotu vozovek a chodníků se nám podařilo zlepšit pravidelnými komplexními úklidy. K udržení čistoty chodníků pak chceme přispět pravidelným čištěním novými stroji,“ vysvětlil tehdy starosta Dvořák. Podle jeho slov umožnilo nasazení těchto jedenácti strojů poprvé v historii Prahy 1 kompletní a systematické čištění chodníků. 

Dnes do ulic vyjely pouze tři z těchto strojů. Jeden tenkrát naší městské části darovala společnost Fortuna, jeden zakoupila Praha 1, a v jednom případě se jedná o pronájem stroje od developerské firmy Lordship. Současný počet nasazených strojů ale vzbuzuje rozpaky. 11 strojů zajišťovalo kompletní systém úklidu, protože úklid je třeba zajistit systematicky a celoplošně, a ne jen dílčím způsobem. Tři stroje nemohou pokrýt potřebu úklidu v rozsahu celé Prahy 1. 

Druhým zásadním nedostatkem současného snažení radnice je skutečnost, že není zajištěna nezbytná kontrola úklidu. 

Zatímco dříve kontrolu prováděl za pomoci štábu spolupracovníků samotný starosta Filip Dvořák, současného starostu Oldřicha Lomeckého se nám v ulicích zahlédnout nepodařilo. Vynaložené finanční prostředky tak nemají žádný efekt.

A tak se zdá, že spíš než o skutečný úklid ulic a chodníků, jde o jakousi propagační akci současného vedení radnice a předvádění modrých strojů, se kterými mají obyvatelé spojenu čistotu Prahy 1. Více než o cokoliv jiného jde o „píár“ TOP 09 a ČSSD za veřejné peníze.

O tom, že vedení radnice o úklid skutečně nejde, svědčí i tato „novinka“; zatímco za Dvořáka pracovník obsluhující stroj jej tlačil před sebou, což umožňovalo jeho větší koncentraci na úklid a zároveň rychlost stroje odpovídala rychlosti chůze a neohrožoval tak chodce, nyní sedí na stroji na uhánějícím stroji jako bařtipán.

Druhou novinkou je, že radnice vyměnila na strojích slogan „Čistíme ulice Prahy 1“ za nový „Plníme naše sliby“. 

TOP 09 a ČSSD plní své sliby na strojích pořízených před téměř třemi roky za starostování Filipa Dvořáka. 

ODS tehdy slíbila občanům čisté ulice a slib plnila. Jak svoje sliby plní současná koalice, o tom se můžete přesvědčit sami.