S negativy bydlení v centru počítám

,říká zastupitel a bývalý místostarosta Prahy 1 Michal Valenta (ODS), který se zaměřuje na oblast bydlení a správy majetku.

Bydlíte na Praze 1 od narození? Ano, jsem celoživotní obyvatel centra. Chodil jsem do mateřské i základní školy na náměstí Curieových. Dá se říct, že jsem v průběhu svého života poznal Prahu 1 snad ze všech úhlů pohledu a znám její plusy i minusy z pozice představitele radnice, zastupitele, ale především z pozice rodiče dětí, cyklisty, návštěvníka řady akcí, zkrátka občana rezidenta. 

V čem se od vašeho mládí Praha 1 nejvíce změnila? 

Nejjednodušší a zároveň nejpravdivější odpověď je: Téměř ve všem. Je mnohem barevnější, plná turistů a všelijakých lákadel pro ně, všude je záplava aut, ale vyrostla zde taky řada sportovišť, dětských hřišť. Já si z dětství pamatuju, jak jsme si stříkali vodu na hřišti na Františku a těšili se do druhého dne na led. Dnes je zde umělá ledová plocha. Obrovsky se změnily dvorky a vnitrobloky. Dříve jsme si v nich jako děti hráli a sportovali, dnes jsou většinou zastavěné. Co se však nezměnilo a doufám, že vydrží ještě dlouho, je unikátní duch a atmosféra Prahy 1. 

Říká se, že Praha 1 přestává být místem k bydlení, vylidňuje se a pomalu se mění ve skanzen. Vy neuvažujete o stěhování jinam? 

V žádném případě, já to tady miluju. Se všemi negativy bydlení v centru zkrátka počítám a výhody mi je vyvažují. To však samozřejmě neznamená, že není třeba pracovat na tom, aby městská část žila, rozvíjely se sousedské vztahy a nabídka akcí, zlepšovala se bezpečnost, čistota ulic, občanská obslužnost či dopravní situace. Obecně bych ale řekl, že zmiňované vylidňování je trošku mýtus. Lidí u nás žije stále hodně, pouze zde velká část z nich nemá trvalé bydliště. 

Zmínil jste, že se po centru pohybujete převážně na kole. Jak se jezdí? 

Jezdí se dobře, jsem na tento způsob dopravy zvyklý. Co ale chci rozhodně říci, je to, že jako cyklista rozhodně nevolám po výstavbě dalších cyklostezek v centru. Praha na to není stavěná a přijde mi to jako něco, co jde úplně proti smyslu a přirozené atmosféře města. Navíc to, co se staví, je často postavené na hlavu, viz. nebezpečná cyklostezka v ulici Na Příkopě či nesmyslně zakončená stezka na Čechově mostě. Klíčová je vzájemná ohleduplnost řidičů, cyklistů i pěších. Když budeme brát ohled jeden na druhého, tak se vedle sebe na silnice a chodníky všichni bez problémů vejdeme a ušetřené peníze mohou být využity na potřebnější účely. Z čeho máte jako občan i politik na Praze 1 největší radost? 

Jako občan mám radost, že se obrovsky zlepšila nabídka, kam si jít zasportovat, zaplavat, pobavit se s dětmi. Jako politika mne těší, že k tomu velmi přispěla i ODS. Řada našich projektů přežila výměnu na radnici a funguje dál. Obstály v politickém střetu, kdy byla populární představa, že vše, co ODS vymyslela, bylo špatné. Ať už jde o pronájem nezrekonstruovaných bytů za vysoutěžené nájemné, prodej bytových jednotek před rekonstrukcí, víceúčelovou halu v Masné ulici, kde mohou občané Prahy 1 po celý rok sportovat za zvýhodněných podmínek, řadu dětských hřišť a jiné projekty. Všechno to jsou projekty ODS, které jsou jednoznačně prospěšné Praze 1 a jejím obyvatelům. V neposlední řadě bych chtěl vyjádřit svou radost nad tím, jak se majitelé domů starají o svůj majetek. Pomáhají k tomu i granty na obnovu bytového fondu, které jednoznačně podporujeme. Do budoucna se budu snažit vymýšlet a prosazovat i další motivační akce, které pomohou lepšímu vzhledu naší městské části. 

Co vás naopak nejvíce trápí? 

Trápí mě, že se stále najde řada lidí, kteří si myslí, že si mohou na Praze 1 dělat, co se jim zlíbí, a to bez ohledu na její obyvatele, krásu a historickou hodnotu. Rozčiluje mne graffiti, černý výlep a celkové zaplavení nevkusnou reklamou. Vadí mi nesystémové nakládání současné radnice s nebytovými prostory, z nichž řada stále zeje prázdnotou. Ale asi nejvíce mne trápí hlučné provozovny, jejichž provozovatele zajímá jen vlastní profit a nezajímá je, že v okolí bydlí lidé, kteří se chtějí vyspat. Ovšem řešením nejsou zákazy a plošná omezení otevírací doby. Je nutné, aby radnice intenzivně pracovala, jednala, kontrolovala dodržování pravidel a pokutovala ty, kteří je neplní. Tak jsme to v ODS začali dělat a po volbách bychom v tom chtěli pokračovat. S tím souvisí i přístup k hlučným a opilým turistům. Oni musejí vědět, že Praha není žádné místo bez pravidel. A na problémových místech musí být také policie, která nyní hlídá například prázdnou dolní část Václavského náměstí.