Radnice Prahy 1 chce zavřít restaurace v deset, co přijde potom?

Velký rozruch vzbudilo v minulých dnech ohlášení plánu radního Prahy 1 Ivana Solila (ČSSD) na zajištění nočního klidu.

Radnice první městské části připraví vyhlášku, která by umožnila omezit otevírací hodiny barů a restaurací v oblasti Starého města pouze do 22 hodin. Důvodem je hluk, na který si stěžují obyvatelé. Jak dokazuje i článek na jiném místě tohoto vydání Jedničky, problematika nočního hluku je prioritou rovněž pro ODS. Návrh z dílny sociálních demokratů však považujeme za nesmyslně radikální a koncepčně nesprávný. Důsledky tohoto kroku by totiž byly velmi široké a řadu z nich možná nelze ani dohlédnout.

Obecně platí, a historie to už mnohokrát potvrdila, že plošné zákazy a regulace nadělají více škody než užitku. Jak by to bylo v tomto případě? Lze souhlasit, že by vyhláška snížila míru nočního hluku v lokalitě, protože všichni, kteří se chtějí bavit, by se přesunuli do jiných částí města. Buď v onu stanovenou zavírací hodinu, ale daleko spíš nadobro, protože komu by se chtělo uprostřed nejlepší zábavy opouštět podnik a složitě hledat jiný.

Omezení by tak poškodilo všechny slušné podnikatele, kteří v Praze 1 investovali významné finanční prostředky do rozvoje svých restaurací a barů, včetně odhlučnění a dalších opatření, které slouží k dobrému soužití s obyvateli okolních domů. Je pravděpodobné, že by řada podniků zkrachovala. Ve večerních hodinách by se centrum města proměnilo v mrtvé místo bez života. Opatření by s velkou mírou pravděpodobnosti způsobilo také odliv turistů, protože řada z nich nepřijíždí jen za památkami, ale také za zábavou. To všechno by mělo negativní ekonomický dopad do rozpočtu městské části i Prahy jako celku. Problém s nočním hlukem by se navíc pouze přesunul do jiných oblastí města, kde žije mnoho lidí mimo jiné z toho důvodu, aby unikli ruchu centra. Zároveň nemusíme být věštci, abychom předpověděli, že ti podnikatelé, kteří porušují pravidla nyní, je budou porušovat i v budoucnu. Vyhlášku budou obcházet nejrůznějšími fígly a triky. To se děje již nyní, když řada provozoven je zkolaudovaných s otvírací dobou do 22 hodin a přesto v nich zábava, s netečným přihlížením radnice, jede až do ranních hodin.

Všichni přece víme, že prohibice neznamenala omezení pití alkoholu, ale pouze nárůst zločinnosti a negativních jevů. Stejné riziko hrozí i v případě uvedeného omezení. Ne přátelé, tento problém není jednoduchý a proto nehledejme spásu v jednoduchých řešeních. Vše je třeba si tvrdě odpracovat a připravit skutečné řešení, které bude spravedlivé vůči občanům, poctivým podnikatelům, turistům, kteří nám přivážejí peníze, i celé Praze 1