Zámky lásky - problém mnoha evropských metropolí

Jako plevel raší na sochách Karlova mostu visací zámky a zámečky. Památkáři jsou z nich nešťastní. Když je odstraní, rychle se objeví nové. Liší se barvou, tvary a velikostí, ale objevují na stejných místech. Na sochách, na zábradlí, lampách a na plotech v historickém centru. Doslova obsypán je jimi třeba Karlův most. 

Inspirací pro tento novodobý zvyk je pravděpodobně kniha spisovatel Federica Moccia. Ten v knize Chci tě nechal své hrdiny stvrdit lásku připevněním zámku na most Milvio v Římě a vhodit klíč od zámku do řeky Tibery. Právě na tomto mostě měl zahynout patron zamilovaných svatý Valentin. Příběh mladých milenců inspiroval nejprve Italy, kteří po vzoru románových hrdinů začali na mostu Milvio věšet zámky se svými jmény. Dalším možnou inspirací báseň Modlitba za lásku od srbské spisovatelky Desanka Maksimovič publikovaná desítky let před vydáním knih Federika Moccii. Popisuje v ní příběh zamilované Nady a vojáka Relji ze srbského městečka Vrnjačka Banja, kteří si slíbili věrnost, a když byl voják povolán do první světové války, zpečetili svou lásku visacím zámkem na místním mostě. Mladík si ale ve světě našel jinou a Nada se z tohoto zklamání utrápila žalem. Na základě tohoto příběhu začaly srbské dívky připevňovat zámky k zábradlí mostu, kde se Nada a Relja obvykle setkávali. Také zvyk z Číny, kde lidé zamykají do malých kovových krabiček své duše a klíč od nich shozený z útesu nechávají navždy utopený v mlhách údolí pohoří Huangshan, může být inspirací.

Je však zcela edno která z inspirací je ta pravá, zvyk postupně přeskočil  do celého světa. Rituálu si nemohli nevšimnout trhovci ve všech světových metropolích. V okolí mostu často zámky prodávají. Pro turisty zámky představují symbol věčné lásky, pro restaurátory desítky hodin práce navíc.

V mnoha zemích památkáři a lokální autority nesouhlasí s umisťováním zámků, bojí se poškozování památek. V některých městech jsou každoročně z mostů odstraněny tisíce zámků vážící i několik tun. Není potřeba říkat, že se zámky na mosty velmi rychle vrátí.

Zámky totiž nejsou pro mosty a zábradlí jen pohromou  estetickou.  Velkým problémem je totiž váha zámků, která by mohla poškodit plot a podobná místa, na kterých jsou zavěšené. Ochránci památek navíc varují před účinky rzi na staré stavby.

Památkáři pravidelně zámky odstraňují. Dříve se takové čištění prováděli jednou měsíčně, teď už ale vyrážejí sbírat zámky každý týden. Zahraničních turistů, kteří na most dávají zámky jako symboly věčné lásky, totiž přibývá. Zatímco dříve k odstranění zámků stačily kleště nebo pákové nůžky, dnes je někdy třeba použít i rozbrušovačku. Zámky na kovaných mřížích jsou mnohdy již výrazně lepší kvality a někdy váží víc než kilogram. 

j